.

     

MEDAL TALLY

. . .

Rank

Country Gold Silver Bronze Total
1

Thailand

15 11 7 33
2

Indonesia

13 14 12 39
3

Malaysia

11 7 6 24
4

Singapore

1 7 11 19
5

Philippines

1 2 5 8
-6-

Brunei

Brunei

0 0 0 0
-6-

Cambodia

Cambodia

0 0 0 0

-6-

Laos

0 0 0 0
-6-

Myanmar

0 0 0 0

-6-

East Timor

Timor Leste

0 0 0 0

-6-

Vietnam

0 0 0 0
 

The Philippine Team

. . .

 

. . .

TEAM PHILIPPINES' MEDALISTS

.

GOLD

1

-

-

.

.

.

.

Samantha Coronel

Girls 100m Backstroke

. .
. . . .

SILVER

2

-

-

.

.

.

.

Miguel Barreto

Boys 200m Freestyle

Thanya Angelyn Dela Cruz

Girls 50m Breaststroke

. . . .

BRONZE

5

-

-

.

.

.

.

Phillip Joaquin Santos

Mishka Sy

Micaela Jasmine Mojdeh

Boys 200m Backstroke

Girls 100m Backstroke

Girls 100m Butterfly

Girls 200m Butterfly

Phillip Joaquin Santos

Jordan Ken Lobos

Mervien Jules Mirandilla

Miguel Barreto

Boys 4x100m Medley Relay

 

FREESTYLE

Event

Swimmer

Seed Prelims Finals + / - Result fp
. . . . . . . .

50m

Boys

Keane Cedric Ting

- 00:25.53 00:25.41 - 7th 557 fp

Mervien Jules Mirandilla

- 00:26.02 na - 9th 518 fp

50m

Girls

Camille Lauren Buico

- 00:28.78 na - 9th 556 fp

None

- na na - na na
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

100m

Boys

Keane Cedric Ting

- 00:54.97 00:55.59 - 8th 621 fp

Miguel Barreto

- 00:55.42 na - 9th 606 fp

100m

Girls

Camille Lauren Buico

- 01:02.38 01:00.71 - 6th 617 fp

Janelle Alisa France Lin

- 01:04.14 na - 10th 524 fp
. . . . . . . .

200m

Boys

Miguel Barreto

- 01:58.85 01:54.83 - Silver 700 fp

Raymund Vero Paloma

- 01:59.96 na - 9th 614 fp

200m

Girls

Janelle Alisa France Lin

- 02:17.48 02:14.61 - 8th 591 fp

Juliana Marien Villanueva

- 02:19.70 na - 10th 528 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

400m

Boys

Miguel Barreto

- 04:08.66 04:05.56 - 4th 719 fp

Eirron Seth Vibar

- 04:17.79 na - 10th 622 fp

400m

Girls

Juliana Marien Villanueva

- 04:47.65 04:48.68 - 8th 555 fp

Janella Alisa France Lin

- 04:49.29 na - 9th 546 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

1500m

Boys

Eirron Seth Vibar

16:51.19 na 17:02.64 - 6th 617 fp

Raymund Vero Paloma

17:43.47 na 17:09.77 - 7th 605 fp

800m

Girls

Juliana Marien Villanueva

09:32.77 na 09:40.02 - 4th 602 fp

Janelle Alisa France Lin

09:36.50 na 09:41.78 - 5th 578 fp
               

BACKSTROKE

Event

Swimmer

Seed Prelims Finals + / - Result fp
. . . . . . . .

50m

Boys

John Neil Paderes

- 00:28.72 00:28.66 - 7th 587 fp

Steven Francis Ho

- 00:29.08 00:28.87 - 8th 574 fp

50m

Girls

Samantha Therese Coronel

- 00:31.58 00:31.48 - 5th 629 fp

Mishka Sy

- 00:33.14 na - 10th 539 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

100m

Boys

Phillip Joaquin Santos

- 01:00.99 00:59.60 - 5th 658 fp

Steven Francis Ho

- 01:01.79 na - 9th 590 fp

100m

Girls

Samantha Therese Coronel

- 01:08.02 01:06.59 - Gold 660 fp

Mishka Sy

- 01:08.42 01:07.84 - Bronze 624 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

200m

Boys

Phillip Joaquin Santos

- 02:12.58 02:09.30 - Bronze 648 fp

Steven Francis Ho

- 02:12.53 02:14.26 - 6th 602 fp

200m

Girls

Mishka Sy

- 02:27.69 02:25.45 - 4th 620 fp

None

- na na - na na
               

BREASTSTROKE

Event

Swimmer

Seed Prelims Finals + / - Result fp
. . . . . . . .

50m

Boys

Jordan Ken Lobos

- 00:32.72 na - 9th 498 fp

None

- na na - - na

50m

Girls

Thanya Angelyn Dela Cruz

- 00:34.36 00:33.82 - Silver 626 fp

Mary Sophia Manantan

- 00:36.49 na - 9th 523 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

100m

Boys

Jordan Ken Lobos

- 01:08.37 01:08.61 - 6th 576 fp

None

- na na - na na

100m

Girls

Thanya Angelyn Dela Cruz

- 01:15.67 01:14.13 - 4th 647 fp

Mary Sophia Manantan

- 01:18.84 01:17.00 - 6th 577 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

200m

Boys

Jordan Ken Lobos

- 02:27.82 02:24.90 - 4th 668 fp

None

- na na - na na

200m

Girls

Thanya Angelyn Dela Cruz

- 02:51.34 na - 9th 535 fp

None

- na na - na na
               

BUTTERFLY

Event

Swimmer

Seed Prelims Finals + / - Result fp
. . . . . . . .

50m

Boys

Mervien Jules Mirandilla

- 00:26.57 00:26.17 - 6th 615 fp

John Neil Paderes

- 00:27.72 na - 9th 518 fp

50m

Girls

Camille Lauren Buico

- 00:29.51 00:29.17 - 4th 587 fp

Micaela Jasmine Mojdeh

- 00:29.51 00:29.67 - 8th 567 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

100m

Boys

Mervien Jules Mirandilla

- 00:59.02 00:58.03 - 6th 632 fp

Miguel Barreto

- 00:58.64 na - 9th 613 fp

100m

Girls

Micaela Jasmine Mojdeh

- 01:04.50 01:03.60 - Bronze 663 fp

Camille Lauren Buico

- 01:04.69 01:04.27 - 7th 643 fp
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

200m

Boys

Miguel Barreto

- 02:10.06 02:09.22 - 5th 642 fp

Mervien Jules Mirandilla

- 02:16.42 02:11.21 - 7th 613 fp

200m

Girls

Micaela Jasmine Mojdeh

- 02:22.69 02:19.51 - Bronze 665 fp

None

- na na - na na
               

INDIVIDUAL MEDLEY

Event

Swimmer

Seed Prelims Finals + / - Result fp
. . . . . . . .

200m

Boys

Phillip Joaquin Santos

- 02:15.83 02:16.12 - 7th 591 fp

Steven Francis Ho

- 02:18.61 02:17.27 - 8th 567 fp

200m

Girls

Micaela Jasmne Mojdeh

- 02:30.86 02:30.58 - 6th 587 fp

None

- na na - na na
. . . . . ................................................ ................................................ ................................................

400m

Boys

Phillip Joaquin Santos

04:46.34 na 04:47.06 - 7th 612 fp

Eirron Seth Vibar

04:59.34 na 04:53.83 - 9th 571 fp

400m

Girls

Micaela Jasmine Mojdeh

05:22.34 na 05:17.08 - 4th 592 fp

None

na na na - na na
               

TEAM RELAY

Event

Swimmer

Seed Prelims Finals + / - Result fp
. . . . . . . .

4 x 100m

Medley

Boys

Philippines

Phillip Joaquin Santos

Jordan Ken Lobos

Mervien Jules Mirandilla

Miguel Barreto

NT

-

-

-

-

None

-

-

-

-

03:59.01

01:00.09

01:07.33

00:57.62

00:53.97

- Bronze -

4 x 100m

Medley

Girls

Philippines

Samantha Therese Coronel

Thanya Angelyn Dela Cruz

Micaela Jasmine Mojdeh

Camille Lauren Buico

04:29.11

-

-

-

-

None

-

-

-

-

04:28.51

01:07.52

01:16.05

01:04.63

01:00.31

- 5th -
. . . . . . . .

4 x 100m

Freestyle

Boys

Philippines

Raymund Vero Paloma

Jordan Ken Lobos

Keane Cedric Ting

Miguel Barreto

NT

-

-

-

-

None

-

-

-

-

03:40.68

00:55.19

00:56.65

00:55.31

00:53.54

- 5th -

4 x 100m

Freestyle

Girls

Philippines

Camille Lauren Buico

Samantha Therese Coronel

Janelle Alisa France Lin

Micaela Jasmine Mojdeh

04:06.29

-

-

-

-

None

-

-

-

-

04:12.20

01:01.36

01:02.37

01:04.82

01:03.65

- 5th -
. . . . . . . .

4 x 200m

Freestyle

Boys

Philippines

Keane Cedric Ting

Phillip Joaqin Santos

Raymund Vero Paloma

Miguel Barreto

NT

-

-

-

-

None

-

-

-

-

08:09.35

00:58.89

01:00.01

00:59.09

00:57.19

- 5th -

4 x 200m

Freestyle

Girls

Philippines

Camille Lauren Buico

Juliana Marien Villanueva

Janelle Alisa France Lin

Micaela Jasmine Mojdeh

NT

-

-

-

-

None

-

-

-

-

09:12.21

01;05.70

01:07.69

01:05.65

01:06.68

- 5th -
 

FULL RESULTS