More records fall on day three of Palarong Pambansa

Pinterest

More records have been broken on day three of the Palarong Pambansa 2019 held at the UP Mindanao Sports Complex in Davao City yesterday.

Host City’s bet, Juliana Marien Villanueva delivered the first record of the day, finishing the 800m Freestyle secondary division event with a new Palaro record time of 9:32.77; resetting her previous record of 9:45.40 set last year.

Ilocos’ Region’s Janelle Alisa France Lin took the silver via her 9:36.50 clocking, also in a record breaking fashion.

National Capital Region’s Phillip Joaquin Santos, Miguel Barreto and Camille Lauren Buico also registered Palaro record breaking swims.

Santos reset Jerard Jacinto’s 2:09.87 record in 200m Backstroke secondary with a new record time 2:08.16; while Barreto broke Sacho Ilustre’s 100m Fly record of 57.56 in the secondary division to win the gold with a new record time of 57.30.

Barreto also clinched the gold in the 1500m Freestyle event with 16:51.12 clocking.

Buico on the other hand clocked a new 100m Fly secondary record of 1:03.67 to erase Erin Castrillo’s previous record of 1:04.41

Other gold medal winners of the day in the elementary division were Socsargen’s Isidore Warain (400m Free / 4:49.70) and Von Hector Laude (100m Fly / 1:06.20), NCR’s Marc Dula (50m Back / 32.50), Calabarzon’s Ishaelle Mae Villa (50m Back / 33.28), Davao Region’s Liaa Margarette Amoguis (400m Free / 4:52.35), and Western Visayas’ Alexie Kouzenye Cabayaran (100m Fly / 1:06.64).

Other gold medal winners of the day in the secondary division were Calabarzon’s John Neil Paderes (50m Back / 29.18), and NCR’s Samantha Therese Coronel (50m Back / 31.34) and Mishka Sy (200m Back / 2:25.19)/

Here’s the complete list of winners on day three of the Palarong Pambansa 2019 :

Boys 400m Freestyle Elementary Division
Gold : 4:49.70 – Isidore Warain, SOCSARGEN REGION
Silver : 4:50.10 – Anton Rafaele Malayang, NORTHERN MINDANAO
Bronze : 4:54.03 – Rain Andrei Tumulac, DAVAO REGION

Girls 400m Freestyle Elementary Division
Gold : 4:52.35 – Liaa Margarette Amoguis, DAVAO REGION
Silver : 5:04.81 – Renavive Rontessa Subida, CALABARZON
Bronze : 5:06.79 – Aliah Hannah Lopez, WESTERN VISAYAS REGION

Boys 1500m Freestyle Secondary Division
Gold : 16:51.12 – Miguel Barreto, NATIONAL CAPITAL REGION
Silver : 17:05.99 – Eirron Seth Vibar, DAVAO REGION
Bronze : 17:28.80 – Phillip Joaquin Santos, NATIONAL CAPITAL REGION

Girls 800m Freestyle Secondary Division
Gold : 9:32.77 – Juliana Marien Villanueva, DAVAO REGION (New Record)
Silver : 9:36.50 – Janelle Alisa France Lin, ILOCOS REGION (New Record)
Bronze : 9:50.87 – Thea Diane Canda, SOCSARGEN REGION

Boys 200m Backstroke Secondary Division
Gold : 2:08.16 – Phillip Joaquin Santos, NATIONAL CAPITAL REGION (New Record)
Silver : 2:14.50 – Steven HO, NATIONAL CAPITAL REGION
Bronze : 2:15.09 – Gian Karlo DE Guzman, CALABARZON

Girls 200m Backstroke Secondary Division
Gold : 2:25.19 – Mishka Sy, NATIONAL CAPITAL REGION
Silver : 2:25.44 – Xiandi Chua, NATIONAL CAPITAL REGION
Bronze : 2:28.87 – Robin Luise Tolentino, CALABARZON

Boys 100m Butterfly Elementary Division
Gold : 1:06.20 – Von Hector Laude, SOCSARGEN REGION
Silver : 1:06.28 – Nimrod Montera, NORTHERN MINDANAO
Bronze : 1:06.48 – Marc Dula, NATIONAL CAPITAL REGION

Girls 100m Butterfly Elementary Division
Gold : 1:06.64 – Alexie Kouzenye Cabayaran, WESTERN VISAYAS REGION
Silver : 1:08.50 – Triza Haileyana Tabamo, CENTRAL LUZON
Bronze : 1:10.31 – Renavive Rontessa Subida, CALABARZON

Boys 100m Butterfly Secondary Division
Gold : 57.30 – Miguel Barreto, NATIONAL CAPITAL REGION (New Record)
Silver : 57.86 – Mervien Jules Mirandilla, CALABARZON
Bronze : 1:00.62 – Christian Leyno, ZAMBOANGA PENINSULA REGION

Girls 100m Butterfly Secondary Division
Gold : 1:03.67 – Camille Lauren Buico, NATIONAL CAPITAL REGION (New Record)
Silver : 1:05.22 – Micaela Jasmine Mojdeh, NATIONAL CAPITAL REGION
Bronze : 1:07.53 – Shairinne Floriano, CALABARZON

Boys 50m Backstroke Elementary Division
Gold : 32.50 – Marc Dula, NATIONAL CAPITAL REGION
Silver : 32.97 – Anton Rafaele Malayang, NORTHERN MINDANAO
Bronze : 33.00 – Luke Amber Matthew Aranño, CALABARZON

Girls 50m Backstroke Elementary Division
Gold : 33.28 – Ishaelle Mae Villa, CALABARZON
Silver : 33.40 – Trixie Ortiguera, CENTRAL LUZON
Bronze : 33.57 – Aubrey Tom, CALABARZON

Boys 50m Backstroke Secondary Division
Gold : 29.18 – John Neil Paderes, CALABARZON
Silver : 29.19 – Steven HO, NATIONAL CAPITAL REGION
Bronze : 29.53 – Joco Miguel Delizo, CENTRAL LUZON
Bronze : 29.53 – Kurt Michael Bucasas, MIMAROPA

Girls 50m Backstroke Secondary Division
Gold : 31.34 – Samantha Therese Coronel, NATIONAL CAPITAL REGION
Silver : 31.43 – Quendy Fernandez, MIMAROPA
Bronze : 32.25 – Kyla Soguilon, WESTERN VISAYAS REGION

Boys 4x50m Freestyle Relay Elementary Division
Gold : 1:53.75 – NORTHERN MINDANAO
==> 1) Dichos, Jicefen 2) Malayang, Anton Rafaele 3) Dipatuan, Jafar 4) Montera, Nimrod
Silver : 1:56.72 – SOCSARGEN REGION
==> 1) Warain, Isidore 2) Doctor, Christian James 3) Bidal, Glenn Daniel 4) Laude, Von Hector
Bronze : 1:58.10 – CALABARZON
==> 1) Bandillo, Dave 2) Dean, Peter Cyrus 3) Aranño, Luke Amber Matthew 4) Umali, Eric Jacob

Girls 4x50m Freestyle Relay Elementary Division
Gold : 2:02.44 – WESTERN VISAYAS REGION
==> 1) Los Banñes, Chrisella Marie 2) Lopez, Aliah Hannah 3) Napallatan, Kriztel 4) Cabayaran, Alexie Kouzenye
Silver : 2:05.92 – CALABARZON
==> 1) Barretto, Maria Francesca 2) Defensor, Ozie Haeri 3) Alcazar, Ysabella 4) Orijuela, Tanya Mae
Bronze : 2:06.25 – NATIONAL CAPITAL REGION
==> 1) Delos Santos, Ciara Isabella 2) Lagula, Juliana 3) Macaspac, Genelle 4) Mogul, Julia

Boys 4x50m Freestyle Relay Secondary Division
Gold : 1:42.02 – CENTRAL LUZON
==> 1) Legaspi, Prince Lance 2) Cruz, Lord Mikhail 3) Manese, James Dominic 4) Delizo, Joco Miguel
Silver : 1:42.53 – WESTERN VISAYAS REGION
==> 1) Garbanzos, Regan Joseph 2) Bito-Onon, Martin Alphonse 3) Paloma, Raymund Vero 4) Bito-Onon, Moses Oliver
Bronze : 1:42.68 – NORTHERN MINDANAO
==> 1) Espiras, Chad Russel 2) Bayawa, Luigi Philip 3) Malayang, Enzo Izak Ben 4) Neri, Marrel James

Girls 4x50m Freestyle Relay Secondary Division
Gold : 1:55.93 – NATIONAL CAPITAL REGION
==> 1) Sanchez, Hannah 2) Doragos, Sam Andrei 3) Garcia, Gianna Vivien 4) Mojdeh, Michaela Jasmine
Silver : 1:56.36 – WESTERN VISAYAS REGION
==> 1) Barlin, Gabriel 2) Belandres, Camille Angela 3) Lacson, Mary Louise 4) Sa-Ac, Steffany Louise
Bronze : 1:58.62 – NORTHERN MINDANAO
==> 1) Dasion, Jindsy Azze 2) Advincula, Cee Jhae 3) Bullecer, Necie Grace 4) Bermejo, Aubrey Sheian

Boys 50 LC Meter Breaststroke OH
Gold : 42.04 – Abdulla Lumanggal, BARMM
Silver : 42.42 – Ruel Jhon Villamil, ZAMBOANGA PENINSULA REGION
Bronze : 46.20 – Edwin Villanueva, NATIONAL CAPITAL REGION

Girls 50 LC Meter Breaststroke OH
Gold : 59.76 – Jenneylyn Dela Torre, WESTERN VISAYAS REGION
Silver : 1:43.50 – Regine Salcedo, CALABARZON
Bronze : 1:45.80 – Chaiara Regino, WESTERN VISAYAS REGION

Boys 50 LC Meter Breaststroke ID
Gold : 34.80 – Rodel Patrick Crisostomo, CALABARZON
Silver : 36.56 – Ariel Joseph Alegarbes, WESTERN VISAYAS REGION
Bronze : 36.91 – Vincent Gerard Rectra, WESTERN VISAYAS REGION

Girls 50 LC Meter Breaststroke ID
Gold : 43.47 – Jenny Dela Cruz, WESTERN VISAYAS REGION
Silver : 46.62 – Jacquiline Castro, ILOCOS REGION
Bronze : 47.47 – Via Tamayo Barunday, CARAGA REGION

Click here for the full Day one results of the Palarong Pambansa 2019.


Related Posts

This Post Has Been Viewed 473 Times


Share and Enjoy


COMMENTS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *